Микола Аркас в інтер’єрі часу

arkas-bigМикола Миколайович Аркас (7.01.1853, Миколаїв – 26 березня 1909, там же) – видатний український культурний діяч, композитор, історик, літератор, фольклорист, педагог, організатор миколаївської “Просвіти”. Його батько – М.А.Аркас (1816-1881) – адмірал, головний командир Чорноморського флоту і портів, засновник пароплавства на Каспійському морі, військовий губернатор Миколаєва та Севастополя, почесний громадянин Миколаєва, на його честь перейменовано Адміральський сквер.
М.М.Аркас навчався в Училищі правознавства в Петербурзі, Одеській гімназії, Новоросійському університеті, служив у Морському відомстві в Миколаєві, був мировим суддею в Херсоні, займався збиранням фольклору, цікавився історією України, листувався з видатними діячами культури. Під впливом композитора П.Ніщинського написав оперу «Катерина» за поемою Т.Г.Шевченка, що стала першим зразком оперної Шевченкіани. Вона поставлена трупою «корифея українського театру» М.Кропивницьким у Москві, пізніше – у Миколаєві. Великий співак І.Козловський називав цей музичний твір безсмертним. М.М.Аркас видав (за власний кошт) «Історію України-Руси» 7-тисячним накладом (Є.Чикаленко називав її «найкориснішою» після «Кобзаря» Т.Г.Шевченка), заснував та очолив товариство «Просвіта» в Миколаєві, відкрив народну школу з українською мовою навчання тощо.
На Миколаївщині ім’я М.М.Аркасу споруджено монумент, започатковано Миколаївську обласну премію його імені, видано першу в історії України книгу-біографію, Першій українській гімназії присвоєно його ім’я, відроджено оперу «Катерина», проводяться Аркасівські читання тощо.
В межах вечора відбулись виступи відомих миколаївців, презентовані рідкісні документи з фондів Державного архіву Миколаївської області, проведена фотовиставка ««Рід Аркасів в пам’ятках культури міста», представлені унікальні факти з життя родини Аркасів. За результатами затвердженне Звернення учасників зібрання до громади міста щодо ювілею Миколи Аркаса.

Програма конференції

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.