Літературна Миколаївщина: актуальні проблеми збереження культурно-історичної спадщини

ииииЗ ініціативи редколегії інтернет-журналу «Миколаїв літературний» 11-12 червня 2015 р. у Миколаєві відбулася всеукраїнська науково-практична конференція «Літературна Миколаївщина: актуальні проблеми збереження культурно-історичної спадщини».
Як виникла проблема і чому про неї заговорили миколаївські гуманітарії, працівники бібліотек, архівісти, вчителі, викладачі літератури, письменники.
Справа в тому, що бібліотечні працівники, організатори культурних акцій, ювілейних експозицій постійно виявляють втрати, білі плями в біографіях, довідникових матеріалах про видатних земляків, тих, хто залишив про степовий край натхненні рядки. Причому, йдеться про імена поетів, прозаїків, чий внесок у національну, навіть у світову культуру, загальновизнаний.
Ось лише деякі відомі прізвища, що прозвучали в колективній дискусії: В.Даль, М.Аркас, Т.Шевченко, М.Кропивницький, С.Черкасенко, Є.Зам’ятін, І.Бабель, М.Вінграновський, Л.Вишеславський, Б.Мозолевський, О.Сизоненко, М.Лисянський, А.Поперечний, Е.Январьов.
У наших архівах відсутні матеріали про В.Малагушу, П.Єлагіна, В.Автономова, поетів розстріляного покоління. Їх творчість розпорошена по публікаціях в антологіях і альманахах, але чи буде вона відома тим, хто вивчає літературу за шкільними краєзнавчими програмами? Отож, яких успіхів ми досягли у збереженні літературної спадщини? Йшла мова також про те, що зникають особисті письменницькі архіви. Так, наприклад, як це сталося з архівом відомого українського поета і перекладача Валерія Бойченка.
Не дивлячись на формат конференції це була жвава розмова небайдужих людей. Були почуті і науковці-філологи, які запропонували європейські концепції збереження і вивчення творчої спадщини письменників і літературознавців, а також працівники бібліотек, архіву, музею. Актуальними були виступи гостей Миколаєва.
Розмова однодумців за «круглим столом» завершилася прийняттям підсумкового документа. Створено координаційну раду (голова – лауреат Національної премії імені Т.Г.Шевченка Дмитро Кремінь), яка добровільно взяла на себе роботу щодо вивчення, збереження і популяризації творчої спадщини видатних миколаївських письменників.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.