Мотивація діяльності: вчителі, учні, батьки

Говорять, що мотивація триває недовго. Що ж, свіжість після ванни – теж. Тому піклуватися про них варто щодня.

Зіг Зиглар

Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх із апетитом.

Анатоль Франс

Висока ефективність виконання завжди обумовлена мотивацією та потужним прагненням, а великі лідери знають, як породити їх у людській душі.

Кен Робінсон

Шановні колеги!

До вашої уваги висновки науковців та напрацювання педагогів-практиків щодо мотивації діяльності всіх учасників освітнього процесу: вмотивований вчитель — мотивація учнів — батькам про мотивацію.

Мотивація вчителів

 

Андрєєва, Ю. Мотиваційний ланч: Soft skills: чому це важливо? / Ю. Андрєєва. // Методист. Шкільний світ: для ключових людей освіти. – 2019. – № 11. – С. 6-17.

Незвична й оригінальна форма методичної роботи з педагогами створює нагоду для творчості й розвитку професійних рис. Під час ланча пропонують теоретичний матеріал і практичні вправи, спрямовані на мотивацію учасників до розвитку позитивних якостей особистості, саморозвитку, активної професійної діяльності, створення сприятливої психо-емоційної атмосфери в повсякденному житті.

Бугайчук, А. Банк ідей та День похвали: 7 нестандартних способів мотивації співробітників / А. Бугайчук. // Управління освітою. – 2020. – № 6. – С. 64-65.

Мудрий керівник знає, що для успіху його організації за співробітниками потрібно доглядати і регулярно підгодовувати «приворотними зіллями». Премії, корпоративи, дошки пошани — усе це в минулому. Серед усіх методів мотивації персоналу найбільш ефективними є нестандартні. Такі методики не вимагають великих фінансових витрат і ґрунтуються на креативному підході керівництва до організації праці.

  Бугайчук, А. Музо, прийди! або Де шукати натхнення / А. Бугайчук. // Сучасна школа України. – 2020. – № 3. – С. 8-19.
У 2015 році психолог Рочестерського університету (США) Тодд Траш і його колеги, використовуючи поезію, вперше в історії перевірили, чи може натхнення бути «заразливим». Результати дослідження засвідчили: чим впевненіше поети повідомляли, що вони відчували натхнення під час написання віршів, тим більш надихальним виявлявся текст для читачів. За словами вчених, це відкриття свідчить про силу написаних слів, які “можуть бути засобами для обміну досягненнями вершин людського досвіду серед людей, розділених часом або відстанню” та “піднімати дибки волосся на тілі прийдешніх поколінь мислителів”. Що таке натхнення? Де його шукати? Чому натхнення не є мотивацією? Як навчитися надихати інших та які навички для цього слід розвивати?
Валовик, О. А. Мотивація педагога як умова зростання професійної компетентності / О. Валовик // Управління школою. – 2017. – N 31/33. – С. 63-66. – Бібліогр. у кінці ст.: 7 назв.
Шлях до ефективної організації процесу підвищення професійної компетентності вчителя лежить через розуміння мотивів його діяльності. Тільки розуміючи, що рухає людину, що стимулює її, які мотиви перебувають в основі його дій, можна націлитися на розроблення ефективної системи впливу на процес зростання професійної компетентності.
Варенья, Ірена. Професійне зростання : секрети мотивації, що допоможуть бути ефективним / І. Варенья. // Психолог. – 2019. – N 7. – С. 4-7. – Бібліогр. у кінці ст.: 8 назв.
Мотивація є важливим чинником досягнення мети суспільства загалом або конкретно однієї людини. Щоб допомогти педагогам стати більш стійкими, ознайомте їх із мотиваційною технікою. Це сприятиме легкості буття. Мотиваційна техніка стане в пригоді ефективніше втілювати мрії в життя, також з її допомогою ми можемо зрозуміти той фундамент, на якому ґрунтується прийняття наших рішень.
Габрієлян, А. Е. Формування мотивації педагогів до вдосконалення професійної майстерності: семінар для вчителів / А. Е. Габрієлян. // Шкільному психологу. Усе для роботи. – 2018. – № 3. – С. 17-22.
Мета: стимулювання бажання педагогів підвищити свій професійний рівень.
Дубовик, Л. Мотивація професійної діяльності вчителів: психолого-педагогічні умови формування / Л. Дубовик, Л. Слободян // Директор школи: для керівників середніх навчальних закладів. – 2019. – № 10. – С. 98-103. – Бібліогр. у кінці ст.: 7 назв.
У статті аналізується процес управління мотивацією як система цілеспрямованих впливів на мотиваційну сферу підлеглого для формування оптимального рівня вмотивованості його професійної педагогічної діяльності. Ефективність зазначеного процесу залежить від реалізації психолого-педагогічних умов – обставин, що забезпечують ефективність зовнішніх та внутрішніх стимулів, спрямованих керівником на формування актуальної мотивації працівників. Також представлено алгоритм організації мотивації вчителів закладу загальної середньої освіти.
Лютко, О. Калачем чи бичем? Як мотивувати працівників до роботи / О. Лютко. // Практика управління закладом освіти. – 2019. – № 11. – С. 46-50.
Що ліпше для мотивації працівників: бич чи калач? Однозначної відповіді немає. У мотивації важливо і особистісний підхід до кожного працівника знайти, і особливості сформованого колективу побачити. Знайдіть власний підхід.
Лютко, О. Працівники втратили інтерес до роботи: яку модель мотивації обрати / О. Лютко. // Практика управління закладом освіти. – 2019. – № 12. – С. 52-55.
Ви постійно мотивуєте працівників — нараховуєте премії, доплати, влаштовуєте конкурси на кращого працівника місяця. Проте ліпше працювати вони не починають. Чому мотивація не працює? Ні, вона працює, але за умови, що вона правильно побудована. Оберіть ефективну модель мотивації виших працівників.
Лютко, О. Як запровадити систему мотивації працівників: алгоритм і три програми / О. Лютко. // Практика управління закладом освіти. – 2020. – № 3. – С. 32-35.
Як утримати працівників і не допустити «міграції» до інших закладів? Як підвищити продуктивність праці, не жертвуючи на це багато сил і фінансів? Мотивуйте працівників. Але не робіть це хаотично й безсистемно. Розробіть і запровадьте у закладі систему мотивації працівників. Система мотивації — це не лише розподіл обов’язків, заохочень і штрафів. Це й раціональна праця і вплив на кожного працівника відповідно до його характеру і підходу до роботи. А щоб система була ефективною і працювала — скористайтеся алгоритмом і трьома програмами мотивації
Лютко, О. М. Як мотивувати трудову поведінку педагогів? / О. М. Лютко. // Завучу. Усе для роботи. – 2018. – № 5/6. – С. 15-18. – Бібліогр. у кінці ст.
Для керівників освітніх установ особливо важливим є вміння переосмислювати свій управлінський досвід і долати власні стереотипні уявлення про мотивацію трудової поведінки вчителів. Працівник будь-якого закладу — це його головний ресурс. Проте успіх закладу залежить не тільки від того, наскільки професійні та досвідчені його працівники, а й від того, чи хочуть вони працювати, чи вмотивовані вони. Тобто важливо, щоб колектив не лише вмів, але й хотів працювати.
Макарчук, А. Усе про мотивацію навчальної діяльності: теорія та практика / А. Макарчук // Психолог. – 2016. – № 17/18: Вкладка. – С. 1-56. – Бібліогр. у кінці ст.: 8 назв
У статті подано власні дослідження та розробки практичного психолога щодо оптимізації рівня і змісту мотивації навчальної діяльності учнів, що стало підгрунтям для розробки семінару для вчителів “Мотивація навчання та засоби її підвищення в сучасній школі”.
Пасічник, З. Мотивація до професійного самовдосконалення: засоби управлінського впливу / З. Пасічник. // Завуч. – 2018. – № 23. – С. 11-39.
Пропонується теоретичний і методичний матеріал щодо управління самоосвітньою діяльністю педагога. Розкрито сутність таких понять, як самоосвіта, особливості її структури, напрями, форми і методи організації, критерії оцінювання ефективності. Визначено проблеми управління самоосвітньою роботою вчителів, подано способи їх розв’язання.
Поради вчителям: як мотивувати себе й учнів // Психолог. – 2019. – № 7: Вкладка. – С. 49.
Сташук, К. Ще раз про мотивацію: фінансову й не тільки: 14 дій керівника, які підвищать мотивацію співробітника / К. Сташук // Управління освітою. – 2017. – № 11. – С. 48-51.
Преміювати, нагороджувати, публічно хвалити — як найкраще стимулювати співробітників до цілеспрямованої й ефективної роботи? Допомогти в цьому покликана розробка оптимальної системи мотивації. І хоча на цю тему написано досить багато статей, кілька загальних правил все ж таки стануть у пригоді керівнику в роботі зі співробітниками.
Ходякова, Н. Моніторинг мотиваційного середовища школи / Н. Ходякова
// Заступник директора школи. – 2018. – № 3. – С. 25-34.
Мобільні додатки на уроках та QR-коди для швидких результатів опитування, анкетування й тестування онлайн, навчальні челенджі, міжшкільні проекти тощо – наша школа поволі рухається вперед. Є педагоги, які швидко опанували нові форми й методи роботи, а є такі, яким складніше це робити. Що стає на заваді поступу? І в яких напрямах працювати заступнику директора школи, аби підвищити мотивацію педагогічного колективу до професійного зростання?
Юрко, О. Р. Сучасний урок: від учнівського “не хочу” до “знаю, вмію, застосую” / О. Р. Юрко. // Хімія . – 2018. – № 5/6. – С. 3-10.
У ХХІ столітті у провідних країнах світу суттєво змінились підходи до освіти. Стало зрозумілим, що не можна зосереджувати зусилля на трансляції із покоління в покоління досить вузьких, в основному фрагментарних, технократично-орієнтованих знань, умінь та навичок. Навпаки, найбільш успішними на ринку праці в найближчій перспективі будуть фахівці, які вміють навчатися впродовж життя, критично мислити, ставити цілі та досягати їх, працювати в команді, спілкуватися в багатокультурному середовищі та володіють іншими вміннями. Один із основних принципів педагогіки полягає в тому, що вчитель повинен чітко усвідомлювати, яку проблему він хоче вирішити, якої мети досягти, і, відповідно, використовувати ту чи іншу форму роботи на уроці.

Мотивація учнів

Довженко, О. О Особливості мотивації дистанційного навчання / О. О Довженко, Л. В. Туріщева. // Шкільному психологу. Усе для роботи. – 2020. – № 7. – С. 10-11.
Як відомо, мотивація є одним із найважливіших чинників успішного навчання. Правильна мотивація забезпечує необхідну концентрацію уваги, наполегливість, бажання вчитися, які лежать в основі успіху в навчанні.
Калошин, В. Ф. Навіщо вчитися? / В. Ф. Калошин, Д. В. Гоменюк // Управління школою. – 2018. – № 22/24. – С. 67-69.
Того моменту, коли ми усвідомлюємо своє існування, ми починаємо вчитися. У школі нас залучають до системи, яка, як нам здається, має навчити всього. Проте якою є роль освіти насправді? Яка її мета? Питання це не таке вже легке, як може здатися на перший погляд. Звісно, існують і прості відповіді: «щоб отримати диплом»; «щоб мати відстрочку від призову в армію»; «батьки наполягали, щоб я вчився»;«всі наші хлопці вчаться» тощо. Усі ці відповіді можуть бути правильними, але вони проходять повз головну мету навчання і аж ніяк не вичерпують можливостей, які надає людині освіта. Мотиви й цілі навчання багатогранні, цілком можливо, деякі з них ви самі розумієте не до кінця. У цьому слід розібратися докладніше, оскільки, погодьтеся, нерозумно витрачати на навчання багато часу, сил і грошей, не зрозумівши, для чого це робиться. Отже, цілі, яких люди сподіваються досягти за допомогою освіти, можуть бути різноманітними. Це – бажання добре підготуватися до життя, стати кваліфікованим, затребуваним фахівцем, зробити кар’єру, добре заробляти, зайняти престижне становище в суспільстві, реалізувати себе, самоствердитися, довести батькам, друзям, коханій людині, що ти все це можеш. Далі – отримати задоволення від навчання, розвинути свої здібності, краще зрозуміти себе й навколишній світ, впевнено почуватися в ньому, долучитися до світової науки і культури, займатися улюбленою справою, спілкуватися з цікавими людьми, створити дружню сім’ю і правильно виховати дітей. Як бачимо, цілей для навчання безліч. Спробуємо розібратися в них і виділити головні.
Калошин, В. Ф. Роздуми про мотивацію / В. Ф. Калошин, Д. В. Гоменюк // Виховна робота в школі. – 2020. – № 11. – С. 12-35; N 12. – С. 20-37
Чому зникає пошукова активність дитини, її інтерес до навчання, школи? Що потрібно зробити, аби «запалити факели» та створити радісне й успішне освітнє середовище в закладі освіти? Автори статті спробували дати відповіді на ці важливі питання.
Остапчук, О. Стимул-картка, а не палка: як заохочуємо учнів навчатися /
О. Остапчук. // Практика управління закладом освіти. – 2019. – № 11. – С. 43-45.
Не всім учням подобається вчитися: комусь нецікаво, комусь ліньки, комусь важко засвоїти матеріал. Причина одна — немає мотивації, а тому й немає гарних знань. Зарадити цьому можна? Ділимося досвідом.
Псатій, А. Мотиваційний рецепт: як стимулювати учнів до знань протягом дистанційного навчання / А. Псатій. // Математика. – 2020. – № 9/10. – С. 62-73.
Більшість часу протягом онлайн-навчання учень проводить за самостійним освоєнням матеріалу. Але для того щоб таке навчання було результативним, необхідні концентрація уваги, наполегливість і бажання вчитися. У цьому питанні важливим є сприяння формуванню та розвитку мотивації учнів. Тож як розпалити інтерес до навчання, вселити віру у власні сили, зняти стрес і надати підтримку здобувачам освіти?
Калошин, В. Ф. Мотивація досягнень – прагнення людини перемог і досконалості / В. Ф. Калошин // Завучу. Усе для роботи. – 2016. – № 5/6. – С. 11-20.
Недостатня навчальна мотивація — одна з головних причин низьких результатів навчання (тільки 10 % учнів мають інтерес до навчання). В основі мотивів поводження людини — потреби. Під мотивом розуміють опредмечену потребу, тобто мотив указує на спосіб її задоволення. Мотив — це зміст поводження й діяльності людини, або ж все те, заради чого відбувається активність. Мотивація пояснює рушійні сили, характер протікання й результати поводження й діяльності. Оскільки навчальна мотивація обумовлена віковими особливостями й загальними закономірностями процесу розвитку особистості, станом навчально-виховного процесу, то її аналіз дозволяє нам виявити найбільш характерні проблеми її формування в різному шкільному віці
Пузиревич, К. Країна Інноватія: повчальна пригодницька повість / К. Пузиревич // Педагогічна майстерня. – 2011. – № 7. – С. 1-54.
За ідею створення повісті про неймовірні пригоди підлітка Тимофія автор, шкільний психолог за фахом, ухопився як за рятівний круг. Що робити із 7-А класом? Це питання не давало спокою ані вдень, ані вночі. Виснажений нескінченними міркуваннями й експериментальними спробами запобігти педагогічному колапсу, він несподівано для самого себе занурився в незвичайну історію. Цей клас не був унікальним серед усіх інших щодо низької навчальної мотивації. Але небажання вчитися й інертність пізнавальних здібностей у ньому виливалися в занадто деструктивні міжособистісні взаємини. У будь-яку мить у ньому могло бути зірвано урок з тієї причини, що хтось у когось без дозволу взяв зошит чи ручку, або тому, що під час перерви не встигли впорядкувати взаємини та вгамувати власні амбіції. Зошитів та ручок на всіх не напасешся. Взаємини — така річ, що приводом до конфлікту може послугувати будь-що, усе не врахуєш. А ось над пробудженням бажання вчитися та спрямуванням честолюбних домагань у конструктивне русло пізнавального пошуку варто було попрацювати. Але як? Як зацікавити не просто конкретним навчальним матеріалом, а власне процесом здобуття знань? Як допомогти кожному учневі актуалізувати прихований творчий потенціал і втрачену за попередні роки бездумного сидіння за партою природну дитячу допитливість? Залучаючись до пригодницьких подій першої частини книги «Пригоди в Школоревстві», підлітки відкривають для себе правила навчання із захопленням і мають змогу випробувати їх ефективність на власному досвіді. Але допомога учням щодо самоорганізації їхньої навчальної діяльності не є самоціллю. Діти дорослішають і стикаються з новим кризовим етапом життя. У чому сенс життя як такого? Як обрати правильний життєвий шлях? Яких життєвих принципів, норм і правил слід дотримуватися, аби домогтися життєвого успіху? У чому саме полягає той примарний життєвий успіх, про який так багато говорять, проте мало хто може похвалитися, що справді задоволений своїми досягненнями? «Таємниця інновітян» — це друга частина книги, яка не лише спонукає замислитися над окресленим колом питань, але й допомагає розібратися в складних колізіях сучасної дійсності та свідомо обрати власну життєву стратегію згідно з життєтворчими засадами світоустрою. Книга буде цікавою для підлітків 11–15 років, їх батьків, психологів, педагогів та студентів гуманітарних ВНЗ, а також усіх, хто прагне вдосконалити свою особистість, знайти своє призначення або просто любить читати книжки пригодницького жанру. На її сторінках не тільки описані події, а й наводяться творчі завдання, розв’язувати які пропонується самим читачам. Окрім того, висвітлюються шляхи виходу із проблемних життєвих ситуацій, надаються психолого-педагогічні поради, і все це у формі пригодницької повісті, у якій багато несподіванок, небезпечних ситуацій і дивовижних випадків на межі реальної та віртуальної дійсності.
Клименко, В. Якщо підліток не хоче вчитися: як допомогти: матеріали до батьківських зборів / В. Клименко. // Шкільний світ. – 2019. – № 20. – С. 5-8.
Дитина не хоче вчитися… Із такою ситуацією тією чи тією мірою стикалися всі батьки. Головне питання не в тому, що дитина “хоче” чи “не хоче” – усі ми чогось не хочемо, але можемо із цим упоратися. Важливо з розумінням підійти до ситуації, коли це “нехотіння” набуває систематичного змісту. Сам факт сідати за навчання спонукає дитину зникати на вулиці, в Інтернеті, перед телевізором. Тобто робити все, щоб не вчитися. І зазвичай їй це вдається, незважаючи на прохання чи тиск дорослих.

Батькам про мотивацію

Вдова, Н. П. Розвиток внутрішньої мотивації учнів та роль батьків у її формуванні: семінар-практикум для батьків та дітей / Н. П. Вдова. // Шкільному психологу. Усе для роботи. – 2020. – № 11. – С. 11-13.
Мета: надати батькам можливість побачити своїх дітей у компанії однолітків; сприяти формуванню навичок взаємодії, співпраці та емоційної підтримки у дітей та батьків; навчати знаходити рішення у стресових ситуаціях.
Драганчук, Т. В. Мотивація підлітків до навчання : рекомендації батькам /
Т. В. Драганчук // Біологія . – 2014. – № 28/29. – С. 2-7.
Мотивація до навчання — одна з головних умов реалізації навчально-виховного процесу. Вона не тільки сприяє розвитку інтелекту, але і є рушійною силою вдосконалення особистості.
Калошин, В. Ф. Мотивація дитини: помилки і правильні дії / В. Ф. Калошин, Д. В. Гоменюк // Управління школою. – 2019. – № 19/21. – С. 17-19.
Напевно, у кожного з батьків є мрія, яка виглядає приблизно так: моя дитина робить із задоволенням усе, що я хочу. А я хочу, щоб вона вчилася з бажанням, виконувала охоче мої завдання тощо. Що потрібно зробити, щоб така заповітна, велика мрія збулася?
Клименко, В. Якщо підліток не хоче вчитися: як допомогти: матеріали до батьківських зборів / В. Клименко. // Шкільний світ. – 2019. – № 20. – С. 5-8.
Дитина не хоче вчитися… Із такою ситуацією тією чи тією мірою стикалися всі батьки. Головне питання не в тому, що дитина “хоче” чи “не хоче” – усі ми чогось не хочемо, але можемо із цим упоратися. Важливо з розумінням підійти до ситуації, коли це “нехотіння” набуває систематичного змісту. Сам факт сідати за навчання спонукає дитину зникати на вулиці, в Інтернеті, перед телевізором. Тобто робити все, щоб не вчитися. І зазвичай їй це вдається, незважаючи на прохання чи тиск дорослих.
Селютіна, М. Байдужість до навчання: хто винен і що робити: практикум для батьків / М. Селютіна. // Шкільний світ. – 2014. – № 19. – С. 8-12.
Багато чого сказано й написано про особливості підліткового віку. І складний, і важкий, і суперечливий — слова, що характеризують саме цей віковий період. А от як зробити так, щоб ці “особливості” не заважали навчатися? У цьому контексті необхідно багато попрацювати не лише підліткам, а й їхнім батькам.
Щеглова, О. Байдужість до навчання – проблема дитини чи дорослих? / О. Щеглова. // Шкільний світ. – 2013. – № 12. – С. 25-29.
Мета: виявити причини негативного ставлення учня до навчання, обговорити шляхи спільного рішення цієї проблеми, виробити лінію поведінки батьків у випадку емоційного зриву учня, викликаного надмірним навчальним навантаженням, анкетування батьків; розповісти батькам про ставлення школярів-підлітків до навчання, формування у них схильностей та інтересів у навчанні, визначення ними улюблених дисциплін; обговорити з батьками прояви у підлітків факторів, що заважають правильній організації виконання домашніх завдань.
Юрко, О. Р. Профілактика неуспішності. Заочні батьківські збори / О. Р. Юрко. // Класному керівнику. Усе для роботи. – 2019. – № 6. – С. 10-13.
Дитина постійно розвивається. Спочатку їй цікаво розмальовувати картинки, потім вона сама малює кольоровими олівцями, а потім фарбами. Людина мусить поступово ставити перед собою дедалі складнішу мету, інакше вона не розвивається. Навчіть свою дитину отримувати задоволення від того, як вона виконує складні завдання. Зрозуміло, що у неї не одразу все вийде. І пиріг може підгоріти, і табуретка може бути кривенька — тато підправить, і сукню доведеться перешити на лялькову. Але якщо учень не докладає жодних зусиль — він нічого не досягає. Так і в математиці — можна зупинитись на простих прикладах на множення, а можна розвиватись і, докладаючи зусиль, розв’язувати складні задачі. Розділіть з дитиною радість, якщо задачу вона-таки розв’яже. Отже, як бачите, це поради не про те, як слід займатися з дитиною математикою. Це поради про те, як слід виховувати її, як поводитися з малюком, щоб у нього максимально розвивалися логіко-математичні здібності, які, у свою чергу, сприятимуть кращому засвоєнню математичних знань.
Ярошенко, Л. Жорстоке поводження з дітьми: вплив на успішність і мотивацію навчання / Л. Ярошенко. // Психолог. – 2012. – № 8. – С. 34-35.
Немає таких батьків, котрі б не хотіли, щоб навчання їхніх дітей у школі було успішним, щоб син або донька радували хорошими оцінками, а вчителі говорили добрі слова. А чи завжди батьки сприяють цьому? Чи вони своєю поведінкою, завищеними вимогами, застосуванням фізичних покарань самі не спричиняють зниження успішності та мотивації до навчання?