Література рідного краю

I розділ: ​Історія Миколаївщини

Шевченко, Н. Вітовщина. Піщинка на одвічному Шовковому шляху : історико-краєзнавче видання / Н. Шевченко, О. Ясько, В. Мних. – Миколаїв : Видавництво Ірини Гудим, 2020. – 148 с.
Ця книга — плід консолідованих зусиль історика-науковця та місцевих аматорів-краєзнавців Вітовщини. Історичний пазл часів Великого князівства Литовського на наших землях, який, здавалося, втрачено назавжди, потроху займає законне місце в трактуванні історії України. Книга наповнена як фактами, так і гіпотезами. Глибокий аналіз подій XIV-XVI ст., з посиланнями на наукові джерела, дає змогу читачеві уявити ті часи і усвідомити витоки зародження і становлення українського народу та його державності.

Шостак, А. В. Миколаївщина релігійна. 1980-ті роки : монографія / А. В. Шостак – Миколаїв: Іліон, 2020. – 416 c.

Яким було релігійне життя на Миколаївщині у 1990-х рр.? Якою була політика місцевих органів державної влади по відношенню до конфесійних інституцій та їх представників? Які релігійні організації функціонували та яким було їхнє внутрішньоконфесійне життя? На ці та багато інших питань, пов’язаних із релігійним процесом на Миколаївщині в роки останнього десятиліття існування радянської держави, ви занйдете відповідь на сторінках монографії.

Тригуб, О. П. Міжнародні гуманітарні організації на Півдні України у 20-х р.р. ХХ ст. : монографія / О. П.Тригуб, Т. О. Михайловський. – Миколаїв : Іліон, 2020. – 328 с.

Книга розкриває діяльність міжнародних філантропічних організацій у південноукраїнському регіоні протягом 1920-х років. У роботі висвітлено основні напрями діяльності організацій, умови їх функціонування та співпрації чи конфліктності з радянською владою. Реконструйовано діяльність Американської Адміністрації Допомоги (АРА)як однієї з найбільших допомогових організацій. Визначено роль різних неурядових міжнародних організацій, що надавали допомогу голодуючому населенню Південної України (“Місія Нансена” , “Вереліф” , Міжнародний союз допомоги дітям, Американський єврейський розподільний комітет “Джойнт” , національні організації Міжнародного Червоного Хреста тощо) під час голоду 1921 – 1923 рр.

Сугацька, Н. У полум’ї окупації / Н. Сугацька, С. Сугацький, Л. Ташлай, Т. Даниленко. – Миколаїв: Видавництво Ірини Гудим, 2020. – 176 с.

В книзі йдеться про жорстокість окупаційного режиму, масштаби руйнації та матеріальні збитки на Миколаївщині. Розкрито трагічну долю мирного населення, військовополонених та остарбайтерів у роки німецько- румунської окупації краю. Автори акцентують увагу на геноциді проти євреїв і циган. В книзі наведені історії порятунку і дані про жителів Миколаївської області, удостоєних почесних знань “Праведник народів світу” і “Праведник України” , які з ризиком для життя рятували євреїв у період німецько-румунської окупації Миколаївщини.

Щукин, В. В. Вихри враждебные веют над нами… Антигерманское восстание в Николаеве в марте 1918 года: монография / В. Щукин. – Николаев : Издательство Ирины Гудым, 2020. – 304 с.

Книга представляет собой монографическое исследование, в котором, на основе различных исторических источников (часть из них впервые вводятся в научный оборот), исследуются предпосылки, причины и основные события, а также последствия восстания против австро-германских войск, происходившего в Николаеве в марте 1918 г.

II розділ: Літературна Миколаївщина

Рюмин, В. В.  Тайна атлантов / В. В. Рюмин. – Николаев : Издательство Ирины Гудым, 2020. – 284 с.

Це видання є першою публікацією історико-фантастичної повісті “Тайна атлантів”, віршів і особистих документів Володимира Рюміна з архівного фонду цього письменника, що зберігається в Державному архіві Миколаївської області. За життя автора ці твори не були надруковані. У 1966 р. дружина Рюміна, Тетяна, впорядкувала його архівний фонд і передала в дар архіву. Неопубліковані твори були виявлені серед інших архівних документів фонду та підготовлені до публікації директоркою архіву, докторкою історичних наук Ларисою Левченко.

Финогеев, А. В. Вечерний бриз : повести и рассказы/ А. В. Финогеев. – Николаев : “ИЛИОН”, 2021. – 264 с.

В эту книгу николаевского писателя вошли новые произведения, потрясающие искренностью человеческого самовыражения. Живая жизнь, блестяще очерченные характеры, детали быта удивительным образом притягивают к себе, вовлекая в поток событий. Автор со знанием дела достоверно, восторженно описывает суровые будни морской службы, при этом демонстрируя изящный юмор, что вызывает у читателя то хохот, то ироническую улыбку. Впервые автором представлено драматическое произведение – сказка для взрослых.

Финогеев, А. Тихая заводь : повести и рассказы / А. Финогеев. – Николаев : “ИЛИОН”, 2019. – 256 с.

В этой книге читатель попадает в целый водоворот событий и приключений, где о трагическом и комическом говорится без излишнего надрыва и сентиментальности. В его сильной, порой жесткой прозе сочетается мягкий юмор и мастерство настоящего лирика, тонкого, душевного. Автор размышляет о верности и о природе предательства, о пути «наверх» и о цене, которую приходится платить за успех. Рассказы написаны увлекательно и легко.

Дзоз, Ю. Птицы в бумажных коробках / Ю. Дзоз. – Николаев : Издательство Ирины Гудым, 2020. – 112 с.

“Птицы в бумажных коробках” – исповедь, глубинный психоанализ личности через «призму миров» и жизней, взлетов и падений. И смерти. И воскрешения сознания для падения в собственные глубины. Чистая. Искренняя, нарочно не идеальная проза – письмо другу.

Живлюща сила ємигії: літературна антологія Миколаївщини : для дошкільнят / ред., упоряд. В. Шуляр ; упоряд. Д. Лукьяненко. – Миколаїв : Іліон, 2019. – 110 с.
Поетичні й прозові твори авторів Миколаївської області і міста Миколаєва, представлені в антології, допоможуть наймолодшим читачам сформувати звичку читати, збагатити словниковий запас, навчитися міркувати й просто створити позитивний настрій.

Живлюща сила ємигії. Літературна антологія Миколаївщини : для початкової школи / ред., уклад. В. Шуляр ; уклад. Д. Лукьяненко. – Миколаїв : Іліон, 2019. – 312 с.

Антологія для початкової школи містить твори письменників Миколаївщини упорядковані за циклами навчання. Часовий діапазон представлених регіональних текстів охоплює понад століття. Жанрове й тематичне розмаїття допоможе дібрати для уроків навчання грамоти, літературного читання або самостійної організації дозвілля найбільш доцільний твір.

Живлюща сила ємигії: літературна антологія Миколаївщини: для старшокласників / ред., упоряд. В. Шуляр ; упоряд. Д. Лукьяненко. – Миколаїв : Іліон, 2019. – 356 с.

В антології представлено твори літераторів Миколаївщини, які спонукатимуть старшокласників до вдумливого прочитання й глибокого осмислення буденних тем, соціальних питань, а декого – і до власної творчості. Адже Слово за будь-якої епохи є найпотужнішим інструментом впливу й перетворення світу.