Проблема часу в історії філософії та культури

19 грудня відбулося останнє в цьому році засідання літературно-філософського клубу “Позиція”. Тема зустрічі: «Проблема часу в історії філософії та культури».
Форма проведення засідання була суто «інноваційною» – філософський серпантин. Чому саме так? А тому, що, по-перше, час завжди асоціюється з чимось, що «тече та змінюється»: річкою, стрічкою чи шляхом. По-друге, серпантин в’ється, згортаючись у кола, та знову стає спіраллю, що в західних та східних культурах асоціюється з уроборосом, метафорою циклічного часу та спіраллю, символом нескінченного розвитку та повторів часу. І, насамкінець, це символ Всевидячого Ока, що у Вічності спостерігає за нами та керує світом і людиною. А якщо згадати, що це засідання відбулося наприкінці року, то серпантин – це ще й символ новорічних свят, а тому і настрій був передсвятковий, і сюрпризи також.
По традиції, відкрив засідання директор бібліотеки К.М. Картузов. Привітавши усіх присутніх зі Святим Миколаєм, патроном та духовним захисником нашого міста, він відмітив, що засідання клубу вже не вперше співпадає з цим святом, а по традиції на Миколая дарують подарунки, тому члени клубу та самі активні учасники засідань їх отримали. Відмічені подяками були модератори найцікавіших тем та всі ті, хто допомагав зробити кожне засідання клубу оригінальним і неповторним, а саме – поети Фальов В.Л. та Шифрін Л.Б., кандидат філософських наук Суріна Г.Ю., концертмейстер коледжу культури та мистецтв Голубовська Л.М. та її студенти.
Президент клубу Шпачинський І.Л. розкрив термін «філософський серпантин» та, базуючись на висновках сучасних математиків, фізиків та астрономів, визначив поняття часу, а ще висловив припущення, що час має зворотній рух. У цій тезі Л.І. Шпачинському опонував К.М. Картузов, вважаючи, що час зворотного руху не має.  Дискусія була жвавою та цікавою всім присутнім.
В.І. Мітіна звернула увагу присутніх на виставку, що підготувала бібліотека, де у багатьох статтях дається сучасне філософське трактування поняття часу та висловила свою думку, що загадка проблеми часу не тільки в її детермінованості від минулого, а й у керівництві з майбутнього. Майже навколо цього і точилася «гра інтелектів» експертів засідання: Г.Ю. Суріної, І.Л. Шпачинського, В.Л. Фальова та В.І. Мітіної. Експерти розділили проблему на три метафори – коло часу (Г. Суріна), спіраль часу (І. Шпачинський) та «Око часу» (В, Мітіна, В. Фальов).
Вперше за історію існування клубу, всі присутні мали змогу зробити свій внесок у бачення цієї проблеми, написавши твір на тему «Час, як я його розумію». Матеріали цього дослідження ввійшли до архіву клубу, який започаткувала у бібліотеці К.О. Тімченко ще у 2002-2003 роках.
Вільне спілкування відкрив концерт, що став справжнім сюрпризом для всіх присутніх – Л. Голубовська, концертмейстер коледжу культури та мистецтв, та її студенти підготували чудові вокальні та інструментальні номери, а викладачка музичної школи №1 Ефрон Марія із двома подругами виконали «Різдвяне попурі» на акордеоні, гітарі та мандоліні.
Звичайно, наш поет та споглядач Леонід Шифрін не лишився осторонь та відреагував на цей вечір так:
История, прислушайся к поэтам!
Касаясь философских сложных тем,
Они открыли, разобравшись в этом,
Что не было у времени проблем!
Наступне засідання відбудеться вже у новому 2020 році, з чим вас всіх і вітаємо!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.