Кримінальний Миколаїв XX сторіччя. Філософія злочинності.

15 березня 2018 року в науково-педагогічній бібліотеці відбулось засідання літературно-філософського клубу «Позиція». Модератором зустрічі став Макарчук Сергій Сергійович, кандидат історичних наук, доцент ВП «МФ КНУКіМ», директор обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності .
В рамках обговорення теми дискусії: “Кримінальний Миколаїв XX сторіччя. Філософія злочинності” було презентовано цикл науково-документальних фільмів під рубрикою «Миколаїв кримінальний. ХХ століття», створених спільними зусиллями обласної телерадіокомпанії та обласного центру пошукових досліджень та редакційно-видавничої діяльності.
Загалом на сьогоднішній день знято близько 80 науково-документальних фільмів з елементами історичної реконструкції, присвячених різній історичній проблематиці, але в основному дослідженню політичних репресій на Миколаївщині, трагічній долі окремих осіб, функціонуванню тоталітарного режиму (в рамках телепроекту «Справа №»).
Рік тому творчий колектив започаткував в рамках вказаного проекту 2 нові рубрики – «Анатомія зради» та «Миколаївщина кримінальна» (3 і 5 уже відзнятих фільмів відповідно). Слід відзначити, що всі без винятку фільми побудовані на архівних документах, які вперше введені в науковий обсяг (обласний держархів, архіви УСБУ та УМВС, архів апеляційного суду Миколаївської області).
Макарчук С.С. познайомив учасників заходу з фільмами, присвяченими окремим резонансним кримінальним справам. Захід розпочався переглядом фільму «Справа дітовбивці». Присутні були ознайомлені зі змістом ще 4-х фільмів («Справа Лідії Петрової», «Фальшивомонетники», «Вбивство Феодосія Камінського»), особливостями їх створення, планами на майбутнє. Зокрема, було зазначено, що у фільмах використовувались кадри оперативної зйомки, коментарі слідчих, експертів, які приймали участь у розслідуванні злочинів, сцени за участі акторів Миколаївських театрів, що придавало сюжетам динамічності та емоційної напруги.
В ході презентації відбулась дискусія, де центральною темою була психологія злочинності, проблеми філософського та соціологічного осмислення девіантної поведінки. Були здійснені спроби проведення певних порівнянь та ілюзій щодо злочинності під час складних історичних періодів, мотиви скоєння злочинів, створення психологічного портрету злочинця, виявлення факторів, які впливають на протиправну поведінку особи тощо. Учасники висловили побажання в подальшій роботі зі створення даного телепродукту ширше залучати також психологів, філософів, соціологів.
Слід зазначити, що робота зі створення фільмів такого широкого тематичного діапазону і в такій кількості в Україні здійснена вперше і не має аналогів в жодній із областей.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.