Діалог німецької філософії та української літератури в період модерну на прикладі творчості Ольги Кобилянської

positionВсе ж, в який чудернацький час ми живемо, панове! Яку б тему ми не обрали для обговорення у нашому літературно-філософському клубі, все одно наприкінці дискусія «зверне» на сьогодення й знайде зв’язок з подіями, що відбулися в далеку давнину і не так давно. Так трапилося й цього разу, коли ми традиційно зібралися у третій четвер місяця, щоб обговорити питання зв’язку творчості відомої української письменниці Ольги Кобилянської з німецькою філософією часів її творчого життя. Здавалося б, що нічого не віщувало тієї бурхливої дискусії, яка виникла відразу після виступу нашої талановитої і розумної Інни Лісоколенко, студентки МНУ ім. В. Сухомлинського, модератора цієї теми.
Досить фундаментально та аргументовано підготовлена доповідь про життя та творчість неординарної творчої особистості, авторки відомої класичної «У неділю рано зілля копала», значно розширила наші уявлення про життєвий та творчий шлях письменниці. Як ведеться, невдале особисте життя призводить до деякої деформації особи, її духовного світосприйняття. Так сталося і з О. Кобилянською та знайшло відображення в багатьох її творах («Людина», «Він і Вона», «Царівна», «Без щастя», «Гортенза, або Нарис з життя однієї дівчини» та ін.). Звісно, було й захоплення німецькою філософією, особливо Ф. Ніцше, що теж базувалося на особистій проблемі письменниці: вона вважала себе дуже негарною. І якщо на початку своєї творчості вона орієнтувалася на Європу і відходила від «селянства» у літературі, прагнула описувати героя з високою психологічною організацією, інтелектуально розвинутого, а не «мужика», то під впливом родини Устияновичів вона повертається до долі селянства і пише один з кращих творів про село не лише в українській, а й світовій літературі – соціально-психологічну повість «Земля».
Щоб розповісти про те, чому ця тема – світогляд, творчість та доля письменниці, яка жила понад 75 років потому, «вивела» на запеклі дискусійні «бойовища», потрібно і більше часу, і інший формат висвітлення (не інформаційний звіт про захід на сайт бібліотеки). Тому, ми цього робити не будемо, але пропонуємо для всіх альтернативний вихід: будь ласка, завітайте до нашого клубу і візьміть участь у інтелектуальних спілкуваннях з фахівцями історичних, філософських філологічних та інших цікавих саме вам наук!
Чекаємо на вас 21 квітня для обговорення над актуальної теми «Діалектика героїзму», яку нам представить шановний Валерій Валерійович Чернявський.
Ласкаво просимо!

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.