Ульріх Келлер

Серед тих, кому довелося сповна випробувати на собі багатий арсенал брудних методів, які роками відточувало НКВС, були не лише радянські громадяни, але й іноземці.
У цій серії документального циклу “Справа №” йде мова про інженера-конструктора із Швейцарії Ульріха Келлера. У себе на батьківщині Келлер працював інженером-конструктором в одній з найвідоміших у світі фірм з виробництва дизельних двигунів для морських суден – «Зульцер». Під час службових відряджень побував у США, багатьох країнах Європи та Америки.
До Миколаєва Келлер, як представник фірми «Зульцер», прибув 21 серпня 1936 року для роботи за контрактом на заводі А.Марті, замінивши свого співвітчизника Брюнгера. Брав участь у випробуваннях дизельних двигунів, що були придбані у фірми і встановлені на комерційному судні «Донбас».
Молода освічена людина, висококваліфікований фахівець, надзвичайно допитливий, його цікавило абсолютно все – від цін на продукти до технічних новинок, виробничих потужностей заводу А.Марті тощо.
Звичайно, така зацікавленість іноземного фахівця не могла залишитися без уваги спецслужб. І вже 12 жовтня 1936 року економічний відділ Миколаївського міського відділу Наркомату внутрішніх справ прийняв постанову про початок попереднього слідства стосовно У.Келлера за підозрою у шпигунській діяльності.
10 червня 1937 року попереднє слідство було завершено. Про подальшу долю У.Келлера ми дізнаємося із повоєнних матеріалів, що містяться у його справі.
Перебуваючи в ув’язненні працював у так званих радянських «шарашках» з всесвітньо відомими конструкторами та вченими, став розробником танкового двигуна.
До 28 січня 1957 року, коли було ухвалено остаточне рішення про реабілітацію У.Келлера, тривала двадцятирічна боротьба за справедливість. У.Келлер став жертвою чітко спланованої провокації.
В цій історії незрозумілою залишається лише мета, яку переслідували провокатори.

Над програмою працювали:
Автори сценарію – С.Макарчук, С.Жулін
Режисер – С.Жулін
Оператор – О.Попов
Звукорежисер – В.Грудовий
Монтаж – О.Сомова
Редактор – І.Хоржевська